Az erdélyi menekültkérdés és a berlini fal leomlása

Zalatnay István előadása
Fotó: NyugatJelen.com

A temesvári népfelkelés közelgő 30. évfordulója alkalmából, november 29-én, pénteken a Baráti esték rendezvénysorozat vendégei voltak Lukács Csaba újságíró és dr. Zalatnay István, a budapesti Erdélyi Gyülekezet lelkipásztora. Az Új Ezredév Központban megtartott Baráti est résztvevői megtekintették Lukács Csaba menekültsorsokat bemutató, Határon – 1988–89 című dokumentumfilmjét, majd izgalmas háttérinformációkat tudtak meg dr. Zalatnay István lelkipásztortól az 1989 decembere előtt Romániába küldött segélyszállítmányokról, valamint az erdélyi menekültkérdés és a berlini fal leomlása közötti rejtett összefüggésekről.

Lukács Csaba dokumentumfilmje négy erdélyi magyar „határsértő” történetét mutatja be, akiket vagy elfogtak a román–magyar határon, vagy átjutottak, de visszaküldték őket a magyar határőrök, vagy szerencsésen átjutottak és új életet kezdtek az anyaországban. Drámai történeteket hallottunk a menekültek, illetve a határ menti településeken élő szem- és fültanúk szájából, akik brutális bántalmazásokról és gyilkosságokról is beszámoltak. Lukács Csaba elmondta, hogy nagyon kevés menekültet és a határzónában élő tanút tudott szóra bírni, mert az emberek egy negyed évszázad elteltével sem akarnak beszélni az átélt borzalmakról, talán még ma is félnek az esetleges következményektől.

A teljes cikk a NyugatJelen oldalán

A kiáltás joga – Örökkévalóság vasárnapja és megemlékezés az 1989-es temesvári forradalomról

Tőkés László Zalatnay István kérdésére válaszol

Az ádventig tartó egyházi év utolsó állomásaként, Örökkévalóság vasárnapján az Erdélyi Gyülekezet mindig megemlékezést tart a ’89-es temesvári forradalom mártírjainak emlékére, központjában, a Reménység Szigetén állított kopjafánál. Az idei alkalomnak különös jelentőséget adott a forradalom 30 éves jubileuma.

Tarr Csaba lelkész az áldozatok neveit sorolja

A Zalatnay István által tartott Istentiszteleten, a gyülekezet, amelyen a főleg Erdélyből elszármazott tagjain kívül díszvendégként részt vett Tőkés László, akinek ellenállása a hatalommal szemben kirobbantotta a forradalmat. Az istentisztelet után Németh Zsolt, az erdélyi menekültmissziót elindító, majd a gyülekezet alapító Németh Géza egyik fia, a gyülekezet tiszteletbeli főgondnoka, az országgyűlés a külügyi bizottságának elnöke és Bierbauer Zsolt főgondnok helyezett el koszorút az ’89-es forradalom mártírijainak kopjafájánál, melyen Temesvár, Arad, Kolozsvár, Marosvásárhely és Brassó egy-egy magyar és román áldozatának nevei olvashatóak.

Örökkévalóság vasárnapja -’89-es megemlékezés

Reformáció Ünnepe és Erdélyi Halottak Napja

Meghívó

Az Erdélyi Gyülekezet szeretettel várja családjával együtt 2019. október 31-én Reformáció Ünnepére valamint a gyülekezet által hagyományosan november 1-jén tartott Erdélyi Halottak Napjára

Program:

okt.31. 17.00 Tonk Sándor testamentuma; a film az Erdélyi Magyar Tudományegyetem alapító rektorának, a az erdélyi egyház főgondnokának, a kiemelkedő történésznek életét idézi fel elsősorban barátok, pályatársak megszólaltatásával.
18.15 Az Erdélyi Emlékkertben megemlékezés az egyes régiókban született történelmi személyiségekről
19.00 Úrvacsorás istentisztelet reformáció ünnepi liturgikus imákkal

nov.1. 8.00 Reggeli áhítat
12.00 Napközi áhítat
16.00 Úrvacsorás istentisztelet kórusszolgálattal
majd az Erdélyi Emlékkert bejárása és „világítás”
18.00 Esti áhítat
(Az Erdélyi Gyülekezetben régi magyar protestáns istentiszte-leti hagyományok ihletésére született liturgia szerint történik „a nap megszentelése”. Halottak Napján ezek az áhítatok kísérik a megemlékezőket a szeretteikhez és az Isten színe elé vezető úton.)

Gyakorlati tudnivalók:

• az Örs vezér tere metró-kijáratától jobbra 50 m-re nyíló parkolóból okt. 31-én 16.30-tól, nov. 1-jén 7.45-tól Erdélyi Gyülekezet feliratú mikrobusz jár.
• Autóval az Örs vezér terétől a Fehér útra, majd 500 m után a lámpás kereszteződés-nél balra kell fordulni, a Gyógyszergyári útra; 700 m után jobbra van a bejárat.

• Az Emlékkert egész nap látogatható; az emlékhelyek bejáratánál található kaspókban lehet virágot, az emléktáblák alatt pedig mécsest elhelyezni. Mécses a helyszínen vásárolható.
• Az istentiszteletek kivételével folyamatosan lehet családi emléktáblát és urnahelyet megrendelni.
• Az egész nap működő büfében tea, forralt bor, zsíros kenyér kapható.
• Cím: 1106 Budapest, Gyógyszergyári út 3. (www.erdelyigyulekezet-budapest.hu).

• Az események megörökítésre kerülnek gyülekezetünk honlapján, FB oldalán és Instagramján. Aki nem szeretne a fotókon szerepelni, kérjük, jelezze a fényképésznek!

SZOLYVAI LÁTOGATÁS